Црква Свети Никола (Киево-печерска лавра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Никола
Церква святого Миколая
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Архитектура
Стилукраински барок

Црквата Свети Никола (украински: Церква святого Миколая ) е црква која се наоѓа во Киево-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во текот на 17 век во стил на украински барок. Сината купола е покриена со златни ѕвезди, а на врвот се наоѓа позлатен крст со гулаб. Црквата е посветена на Свети Никола.

Денеска, во црквата се наоѓа Националниот киево-печерски историски институт.