Црква Свети Никола (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Николаевска црква
Николајевска црква
Nikolajevska crkva Zemun.jpg
Основни податоци
МестоБелград, Србија
ПрипадностСрпската православна црква

Николаевската црква (српски: Николајевска црква) е црква која се наоѓа во Белград, Србија и е во склопот на српската православна црква. Била изградена во 1731 година.