Црква Свети Марко (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Марко (појаснување)
Црква Свети Марко
San Marco
Basilica di San Marco (Roma) - facciata.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′45″ N; 12°28′53″ E / 41.895724° СГШ; 12.481448° ИГД / 41.895724; 12.481448

Црквата Свети Марко (италијански :San Marco) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 336 година во времето на Папа Марко, реновирана во 833 година во времето на Папа Григориј IV. Денешната црква е изградена со елементи на барокот, и истата е посветена на Свети Марко.

Наводи[уреди | уреди извор]