Црква Свети Марко (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Марко (појаснување)
Црква Свети Марко
San Marco
Basilica di San Marco (Roma) - facciata.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Свети Марко (италијански :San Marco) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 336 година во времето на Папа Марк, реновирана во 833 година во времето на Папа Григур IV. Денешната црква е изградена со елементи на барокот, и истата е посветена на Свети Марко.