Црква Свети Марко (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Марко (појаснување)
Црква Свети Марко
الكاتدرائية المرقسية بالأزبكيه
Saint Mark's Coptic Orthodox Cathedral, Azbakeya 08.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет

Црквата Свети Марко (арапски : الكاتدرائية المرقسية بالأزبكيه ) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и била седиште на папата на Коптската православна црква во периодот од 1800 до 1971 година.