Црква Свети Марко (Загреб)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Марко (појаснување)
Црква Свети Марко
Crkva sv. Marka
St Marks Church Zagreb.jpg
Основни податоци
Место Загреб, Хрватска
Координати
Држава Хрватска
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Црквата Свети Марко (хрватски : Crkva sv. Marka) е црква која се наоѓа во Загреб, Хрватска и е во склоп на Римокатоличката црква. Била изградена во 13 век со елементи на готиката.