Црква Свети Илија (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Илија
St. Elijah's Church in Strumica.jpg
Прослава на 2 август пред црквата
Основни податоци
МестоСтрумица, Македонија Македонија
ПрипадностМакедонска православна црква
ЕпархијаОпштина Струмица
Духовно-организациски статусманастир
Архитектонски опис
Завршен1984

Свети Илијаманастир посветен на пророкот Илија на планината Еленица, на околу 4 км од градот Струмица.[1]

Манастирот бил изграден во 16 век, но се смета дека претходно на истото место постоел друг манастир којшто датирал уште од порано. Манастирот бил разрушен во 1923 година, но истиот бил повторно изграден во периодот од 1975 до 1984 година.

Внатрешноста на црквата е исполнета со иконостас на Исус Христос, а ѕидовите се обоени со евангелистите Марко, Матеј, Лука и Јован. Иконостасот во црквата е направен од дрво.[2]

Граѓаните на Струмица секоја година ја следат традицијата и на 2 август, празникот на пророкот, масовно во приквечерината и навечер ја поминуваат трим-патеката и го посетуваат манастирот, оддавајќи почит на пророкот и потсетувајќи се на Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.instrumica.com“ (македонски и англиски). Посетено на 13 декември 2010.
  2. „Верски објекти во Општина Струмица“ (македонски и англиски). Посетено на 13 декември 2010.