Црква Свети Игнатиус (Шангај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Игнатиус
聖依納爵主教座堂
Cathedral in Xujiahui.jpg
Основни податоци
МестоШангај, Кина

Свети Игнатиус (кинески : 聖依納爵主教座堂) е црква која се наоѓа во Шангај, Кина и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена од 1905 до 1910 година, а нејзин архитект е Вилијам Дојл. Во 1978 година катедралата била реновирана.