Црква Свети Есташ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сент Есташ
Église Saint-Eustache de Paris
Saint Eustache P1150826.jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Готска уметност
Карактеристики


Црквата Свети Есташ (француски : Église Saint-Eustache de Paris ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во периодот од 1532 до 1632 година, со готски стил и елементи од ренесансата. Посветена е на Свети Есташ. Нејзин архитект е Жан Лемерс.