Црква Свети Елефтерије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Елефтерије
Biserica Sf. Elefterie
Bucureşti - Biserica Sfântul Elefterie.jpg
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′0.82″N 26°4′36.94″E / 44.4335611° N; 26.0769278° E / 44.4335611; 26.0769278
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Елефтерије (романски: Biserica Sf. Elefterie) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква.