Црква Свети Вартоломеј (Даблин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Вартоломеј
St Bartholomew's Church
St Bartholomew1.JPG
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоДаблин, Република Ирска
КоординатиКоординати: 53°19′48″ N; 6°14′11″ W / 53.3299° СГШ; 6.23626° ЗГД / 53.3299; -6.23626

Црквата Свети Вартоломеј (англиски : St Bartholomew's Church) е црква која се наоѓа во Даблин, Република Ирска и е во склопот на Ирската црква. Изградбата на црквата започнала во 1867 година, многупати била реновирана а за последен пат тоа се случило во 2002 година.