Црква Свети Апостоли (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Апостоли (појаснување)
Црква Санти Апостоли
Basilica dei Santi XII Apostoli
Santi Apostoli - soffitto - antmoose.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барокна архитектура
Карактеристики

Црквата Санти Апостоли односно црквата на Дванаесетте Апостоли (италијански :Basilica dei Santi XII Apostoli) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 15 век во времето на папата Пелагиј I. Посветена е на Свети Филип и Свети Јаков.