Црква Свети Андреј (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Андреј
Андреевский собор
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
ПрипадностРуска православна црква

Црквата Свети Андреј (руски : Андреевский собор) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква[1]. Црквата била изградена во времето на Петар Велики и е една од последните цркви изградена во барокски стил во овој регион.

Координати: 59°56′23″ N; 30°17′00″ E / 59.939818° СГШ; 30.283376° ИГД / 59.939818; 30.283376

Наводи[уреди | уреди извор]