Црква Свети Андреј (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Андреј
Андреевский собор
Spb 06-2012 AndrewCathedral.jpg
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
ПрипадностРуска Православна Црква

Црквата Свети Андреј (руски : Андреевский собор) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Црквата била изградена во времето на Петар Велики и е една од последните цркви изградена во барокски стил во овој регион.

Координати: 59°56′23″ СГШ; 30°17′00″ ИГД / 59.939818° СГШ; 30.283376° ИГД / 59.939818; 30.283376