Прејди на содржината

Црква Свети Александар Невски (Баку)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Александар Невски
Александро-Невский Собор
Aleksandr Nevski Başkilsəsi
Основни податоци
МестоБаку, Азербејџан

Црквата Александар Невски (руски: Александро-Невский Собор) ) е поранешна црква која се наоѓала во Баку, Азербејџан и спаѓала во склопот на Руската Православна црква. Црквата била изградена во 1898 година. Во време на комунизмот, во 1936 година црквата била разрушена[1].

  1. Manaf Suleymanov. Александро-Невский Собор [Alexander Nevsky Cathedral] (руски). Baku History Society. Посетено на 5 February 2015.