Црква Свети Јован (Хелсинки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Јован
Johanneksenkirkko
Johanneksenkirkko Helsinki 2006-08-15.jpg
Основни податоци
МестоХелсинки, Финска
КоординатиКоординати: 60°9′42.5″N 24°56′41.0″E / 60.161806° СГШ; 24.944722° ИГД / 60.161806; 24.944722

Црквата Свети Јован (фински: Johanneksenkirkko) е црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Била изградена во периодот од 1888 до 1893 година, со елементи на неоготиката. Оваа црква е најголемиот христијански храм во Финска.