Црква Свети Јован (Хелсинки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Јован
Johanneksenkirkko
Johanneksenkirkko Helsinki 2006-08-15.jpg
Основни податоци
Место Хелсинки, Финска
Координати
Држава Финска
Архитектонски опис
Архитект Q2824704
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Црквата Свети Јован (фински: Johanneksenkirkko) е црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Била изградена во периодот од 1888 до 1893 година, со елементи на неоготиката. Оваа црква е најголемиот христијански храм во Финска.