Црква Свети Јаков (Љубљана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Јакоб
Šentjakobska cerkev
SentjakobskaCerkev-Ljubljana.JPG
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Јаков (словенечки : Šentjakobska cerkev) е црква кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Била изградена во периодот помеѓу 1613 до 1615 година со стар готски стил. По земјотресот во Љубљана, во 1895 година црквата била реновирана