Прејди на содржината

Црква Света Тројца (Париз)

Координати: 48°52′38″N 2°19′53″E / 48.87722° СГШ; 2.33139° ИГД / 48.87722; 2.33139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свето Тројство
Église de la Sainte-Trinité de Paris
Основни податоци
МестоПариз, Франција
Координати48°52′38″N 2°19′53″E / 48.87722° СГШ; 2.33139° ИГД / 48.87722; 2.33139

Црквата Свето Тројство (француски : Église de la Sainte-Trinité de Paris ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1861 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1867 година.