Црква Пресвета Богородица (Талин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Марија
Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik
St. Mary's cathedral.jpg
Основни податоци
Место Талин, Естонија
Координати
Држава Естонија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Црквата Света Марија (естонски : Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија и од 1561 година е во склопот на Лутеранската црква. Црквата е изградена во 13 век од страна на Римокатоличката црква, и е една од најстарите во градот.