Прејди на содржината

Црква Света Марија (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Марија
كنيسة العذراء المغيثة بحارة الروم
Основни податоци
МестоКаиро, Египет

Црквата Света Марија (арапски : كنيسة العذراء المغيثة بحارة الروم ) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и била седиште на папата на Коптската православна црква во периодот од 1660 до 1800 година.