Црква Света Катерина (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Катерина
Кірха Святої Катерини
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедЛутеранство
Историја
Основана19 век
Посветена наСвета Катерина
Архитектура
Стилнеоромантизам
Завршена19 век

Црквата Света Катерина (украински: Кірха Святої Катерини) црква која се наоѓа во Киев, Украина. Црквата припаѓа на Германската евангелско-лутеранска црква.

Изградбата на црквата започнала во 1855, а завршила две години подоцна. Во 1938 година, црквата била затворена. По падот на комунизмот, црквата била предадена на лутеранската заедница.