Црква Света Елизабета (Вроцлав)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Елизабета
Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej
5 Wroclaw 034.jpg

Поглод кон црквата

Основни податоци
Место Вроцлав, Полска
Држава Полска
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Тулна готика
Карактеристики

Црквата Света Елизабета (полски: Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej ) е црква која се наоѓа во Вроцлав, Полска. Христијанскиот храм бил изграден во текот на 14 век во готска архитектура. Во 1529 година црквата била речиси целосно уништена во 1529 година, како и опожарена во 1976 година по кое секогаш црквата била обновувана. Нејзината главна кула е висока 91 метар.[1] Црквата е посветена на Света Елизабета.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]