Црква Света Елизабета (Вроцлав)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Елизабета
Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej
5 Wroclaw 034.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоВроцлав, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Црквата Света Елизабета (полски: Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej ) е црква која се наоѓа во Вроцлав, Полска. Христијанскиот храм бил изграден во текот на 14 век во готска архитектура. Во 1529 година црквата била речиси целосно уништена во 1529 година, како и опожарена во 1976 година по кое секогаш црквата била обновувана. Нејзината главна кула е висока 91 метар.[1] Црквата е посветена на Света Елизабета.[2]

Црква Света Елизабета во Вроцлав

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 51°6′42″N 17°1′48″E / 51.11167° СГШ; 17.03000° ИГД / 51.11167; 17.03000