Црква Света Екатерина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Катерина
Католическая церковь Святой Екатерины
Невский 32-34.jpg
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
КоординатиКоординати: 59°56′09″ СГШ; 30°19′44″ ИГД / 59.9357° СГШ; 30.329° ИГД / 59.9357; 30.329

Црквата Света Катерина (руски : Католическая церковь Святой Екатерины ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Оваа католичка црква е една од најстарите во Русија изградена во 1710 година.