Црква Сао Висенте де Фора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сао Висенте де Фора
Igreja de São Vicente de Fora
Основни податоци
МестоЛисабон, Португалија

Црквата Сао Висенте де Фора (португалски: Igreja de São Vicente de Fora) е црква, манастир, кој се наоѓа во Лисабон, Португалија. Оригиналниот манастир Сао Висенте де Фора бил основан околу 1147 година од првиот португалски крал, Афонсо Енрике, за Августинскиот ред[1].Црквата била изградена во 17 век, и е една од најважните маниеристички градби во државата каде се наоѓаат и вечните почивалишта на династијата на Браганза. Првата црква била изградена во 1147 година во времето на првиот португалски крал Алфонсо I. Денешниот изглед на црквата бил изграден во времето на Филип II во периодот од 1582 до 1629 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Church of São Vicente de Fora“. www.patrimoniocultural.gov.pt (португалски). Посетено на 2018-02-19.