Црква Сан Mартино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Mартино
Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti
San Martino ai Monti - Roma - facciata - Panairjdde.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′53″N 12°28′42″E / 41.89806° N; 12.47833° E / 41.89806; 12.47833

Црквата Сан Mартино (италијански: Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата е изградена во времето на Папата Силвестер I во 4 век. Во 500-тата година црквата била реновирана од Папата Симах.

Внатрешноста на црквата