Црква Сан Луиџи дел Франчеси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Луиџи дел Франчеси
Chiesa di San Luigi dei francesi
San luigi dei francesi 051208-02.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° СГШ; 12.4720083° ИГД / 41.8968722; 12.4720083

Црквата Сан Луиџи дел Франчеси (италијански :Chiesa di San Luigi dei francesi) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во периодот од 1518 до 1589 година.