Црква Сан Луиџи дел Франчеси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Луиџи дел Франчеси
Chiesa di San Luigi dei francesi
San luigi dei francesi 051208-02.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати

Црквата Сан Луиџи дел Франчеси (италијански :Chiesa di San Luigi dei francesi) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во периодот од 1518 до 1589 година.