Црква Сан Лоренцо ин Панисперна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сан Лоренцо ин Панисперна
San Lorenzo in Panisperna
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Сан Лоренцо ин Панисперна (италијански :San Lorenzo in Panisperna) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека црквата била изградена во времето на Константин I Велики, но првите документи за неа датираат од 1300 година во времето на Папа Бонифациј VIII. Моменталната црква била целосно реновирана во времето на Папа Григориј XIII во 1575 година.

Наводи[уреди | уреди извор]