Црква Сан Карло але Кватро Фонтане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сан Карло але Кватро Фонтане
Church of San Carlo alle Quattro Fontane (италијански)
Facade of Church of San Carlo alle Quattro Fontane by Francesco Borromini
Основни податоци
МестоИталија Рим, Италија
Координати41°54′6.6″N 12°29′26.7″E / 41.901833° СГШ; 12.490750° ИГД / 41.901833; 12.490750Координати: 41°54′6.6″N 12°29′26.7″E / 41.901833° СГШ; 12.490750° ИГД / 41.901833; 12.490750
ПрипадностРимокатоличка црква
Осветен1646
Духовно-организациски статусЦрква
ВодствоП, Педро Алиаџа Асенсио
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект(и)Франческо Боромини
Архитектонски стилБарок
Поставен темел1638
Особености
Насоченост на фасадатаNW
Должина20 метарs (66 ст)
Ширина12 метарs (39 ст)

Црквата Сан Карло але Кватро Фонтане (италијански: Chiesa di San Carlo alle Quattro Fontane или само San Carlino) е римокатоличка црква која се наоѓа во Рим, Италија. Црквата била изградена во текот на 17 век а како главен архитект бил Франческо Боромини (1599-1667). Црквата претставува еден од најголемите примери на барокна архитектура во Италија.