Црква Сан Григорио ин Велабро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Григорио ин Велабро
Chiesa di San Giorgio in Velabro
SanGiorgio.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Сан Григорио ин Велабро (италијански :Chiesa di San Giorgio in Velabro) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 7 век. Посветена е на Свети Георгиј.