Црква Сан Џовани е Паоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Џовани е Паоло
Basilica dei Santi Giovanni e Paolo
Celio - santi Giovanni e Paolo 1782.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′11″N 12°29′32″E / 41.88639° СГШ; 12.49222° ИГД / 41.88639; 12.49222

Црквата Сан Џовани е Паоло (италијански :Basilica dei Santi Giovanni e Paolo) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Првата црква била изградена во 5 век. Во времето во 398 година била реновирана. Во 410 година црквата била оштетена по Битката за Рим, како и по земјотресот во 442 година. По подолго време, во 824 година црквата била повторно изградена во 824 година, во времето на Папа Паскал I. По Битката за Рим во 1084 година, црквата повторно претрпела разрушување, а по војната, повторно била реновирана.

Наводи[уреди | уреди извор]