Прејди на содржината

Црква Сан Џовани а Порта Латина

Координати: 41°52′38″N 12°30′7″E / 41.87722° СГШ; 12.50194° ИГД / 41.87722; 12.50194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сан Џовани а Порта Латина
Chiesa di San Giovanni a Porta Latina
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°52′38″N 12°30′7″E / 41.87722° СГШ; 12.50194° ИГД / 41.87722; 12.50194

Црквата Сан Џовани а Порта Латина (италијански :Chiesa di San Giovanni a Porta Latina) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Првата црква била изградена во 5 век. Во времето на Папа Целестин III во 1191 година била реновирана во барокски стил, а за последен пат била реновирана во периодот од 1940 до 1941 година.

Наводи[уреди | уреди извор]