Црква Сант Агата деи Готи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Агата Сицилијанска
Chiesa di Sant'Agata dei Goti
Sant'Agata dei Goti (Rome) - Interior.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Света Агата Сицилијанска (италијански : Chiesa di Sant'Agata dei Goti) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во времето на Рицимер во 460 година. Црквата попаднала во склопот на Римокатоличката црква и истата била реконструирана во времето на папа Григориј I од 592 до 593 година, како и во 16 век и 17 век[1]. Црквата е посветена на Агата Сицилијанска. Фасадата од црквата била реновирена во 1729 година од страна на Франческо Ферари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A Handbook of Rome and Its Environs, Rome: J. Murray, 1875 p. 152Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.