Црква Санти Нерео е Ачилео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санти Нерео е Ачилео
Chiesa dei Santi Nereo e Achilleo
21 caracalla ss nereo 3 000213.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санти Нерео е Ачилео (италијански :Chiesa dei Santi Nereo e Achilleo) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век реновирана во 814 година во времето на Папа Лав III и во текот на 9 век.