Црква Санти Нерео е Ачилео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санти Нерео е Ачилео
Chiesa dei Santi Nereo e Achilleo
21 caracalla ss nereo 3 000213.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°52′48.8″N 12°29′41.2″E / 41.880222° СГШ; 12.494778° ИГД / 41.880222; 12.494778

Црквата Санти Нерео е Ачилео (италијански :Chiesa dei Santi Nereo e Achilleo) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век реновирана во 814 година во времето на Папа Лав III и во текот на 9 век.

Наводи[уреди | уреди извор]