Црква Санти Бонифацио е Алесио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санти Бонифацио е Алесио
Basilica dei Santi Bonifacio e Alessio
Castro Pretorio - san bernardo alle terme 051218-01.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Ренесансна архитектура
Карактеристики

Црквата Санти Бонифацио е Алесио (италијански :Basilica dei Santi Bonifacio e Alessio) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 18 век. Посветена е на Бонифатиј Тарски и Алексиј Римски.