Црква Санта Франческа Романа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Франческа Романа
Basilica di Santa Francesca Romana
Santa Francesca Romana 09feb08 03.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Франческа Романа (италијански :Basilica di Santa Francesca Romana) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 10 век, реновирана во 1595 година.