Црква Санта Сесила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Сесила
Basilica di Santa Cecilia in Trastevere
050424-003santaCecilia.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Сесила (италијански :Basilica di Santa Cecilia in Trastevere) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 5 век, а била реновирана во времето на папа Пасхалиј I во 822 година. Посветена е на Света Сесила.