Црква Санта Сесила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Сесила
Basilica di Santa Cecilia in Trastevere
Santa cecilia in trastevere, esterno 02.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′15.2″N 12°28′33.21″E / 41.887556° СГШ; 12.4758917° ИГД / 41.887556; 12.4758917

Црквата Санта Сесила (италијански :Basilica di Santa Cecilia in Trastevere) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 5 век, а била реновирана во времето на папа Паскал I во 822 година. Посветена е на Света Сесила.

Наводи[уреди | уреди извор]