Црква Санта Пудензиана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Пудензиана
Basilica di Santa Pudenziana
Santa Pudenziana - portale.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′54.3″N 12°29′44″E / 41.898417° N; 12.49556° E / 41.898417; 12.49556

Црквата Санта Пудензиана (италијански :Basilica di Santa Pudenziana) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 2 век, а во петтиот била реконструирана, реновирана во 1588 година. Црквата е посветена на Света Пудензиана.