Црква Санта Приска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Приска
Santa Prisca
Santa Prisca-facciata-antmoose.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Санта Приска (италијански :Santa Prisca) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 5 век реновирана во 1660 година. Црквата е посветена на Свети Приска.

Наводи[уреди | уреди извор]