Црква Санта Приска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Приска
Santa Prisca
Santa Prisca-facciata-antmoose.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Приска (италијански :Santa Prisca) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 5 век реновирана во 1660 година. Црквата е посветена на Свети Приска.