Црква Санта Марија (Аликанте)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Марија
Basílica de Santa María
Basílica de Santa María de Alicante.jpg
Основни податоци
МестоАликанте, Шпанија
Осветен14 век
Архитектонски типГотска архитектура

Базиликата Санта Марија (шпански: Basílica de Santa María) е базилика која се наоѓа во Аликанте, Шпанија. Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 14 век до 16 век во готска архитектура.[1] Во 2007 година, по барање на градот кон Светата Престолнина, црквата била унапредена во чин на базилика.

Координати: 38°20′46.2″N 0°28′45.5″W / 38.346167° СГШ; 0.479306° ЗГД / 38.346167; -0.479306

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-02-08. Посетено на 2010-02-05.