Црква Санта Марија ин Домника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија ин Домника
Basilica di Santa Maria in Domnica
Celio - santa Maria in Domnica 1831.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитект Q495011
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Марија ин Домника (италијански :Basilica di Santa Maria in Domnica) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена на местото на некоја друга црква во 7 век.