Црква Санта Марија ин Домника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија ин Домника
Basilica di Santa Maria in Domnica
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′4.8″N 12°29′44.1″E / 41.884667° СГШ; 12.495583° ИГД / 41.884667; 12.495583

Црквата Санта Марија ин Домника (италијански :Basilica di Santa Maria in Domnica) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена на местото на некоја друга црква во 7 век.

Наводи[уреди | уреди извор]