Црква Санта Марија ин Виа Лата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија ин Виа Лата
Santa Maria in Via Lata
Santa Maria in Via Lata01.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q840829
Карактеристики

Црквата Санта Марија ин Виа Лата (италијански :Santa Maria in Via Lata) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека самиот Свети Павле во оваа тогашна капела поминал две години, кога бил и уапсен од страна на властите. Самата изградба на црквата била во текот на 5 век, а реновирана во 1639 година.