Црква Санта Марија ин Виа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија ин Виа
Chiesa di Santa Maria in Via
Santa Maria in Via - facciata - Panairjdde.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Марија ин Виа (италијански :Chiesa di Santa Maria in Via) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 9 век, а во периодот од 1491 до 1513 година била реновирана.