Црква Санта Марија ин Виа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија ин Виа
Chiesa di Santa Maria in Via
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°54′06″N 12°28′54″E / 41.90167° СГШ; 12.48167° ИГД / 41.90167; 12.48167

Црквата Санта Марија ин Виа (италијански :Chiesa di Santa Maria in Via) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 9 век, а во периодот од 1491 до 1513 година била реновирана.

Наводи[уреди | уреди извор]