Црква Санта Еулалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Еулалија
Catedral de Santa Eulalia
Cathedral of the Holy Cross and Saint Eulalia edited.jpg
Основни податоци
МестоБарселона, Каталонија, Шпанија
ПрипадностРимокатоличка црква

Црквата Санта Еулалија (шпански: Catedral de Santa Eulalia) е црква која се наоѓа во Барселона, Каталонија, Шпанија. Таа е седиште на архиепископот на Барселона, Храмот бил изграден во периодот од 13 век до 15 век, и денеска е во готска архитектура. Некои елементи од неоготската архитектура биле додадени кон 19 век.[1] Катедралата била изградена врз поранешна капела која датирала од времето на Визиготите, кој пак бил посветен на Апостол Јаков. Како таква се задржала до 1058 година.[2] Моштите на Света Еулалија се погребани во денешната катедрала.

Галрија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Edward Steese, "The Great Churches of Catalonia" Parnassus 7.3 (March, 1935:9-12) p. 9.
  2. F. Carreras Candi La Ciutat de Barcelona

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°23′02″N 2°10′35″E / 41.38389° СГШ; 2.17639° ИГД / 41.38389; 2.17639