Црква Санта Енграција (Лисабон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Санта Енграција (појаснување)
Црква Санта Енграција
Igreja de Santa Engrácia
Engracia-IPPAR2.jpg
Основни податоци
Место Лисабон, Португалија
Координати
Држава Португалија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q840829
Карактеристики


Црквата Санта Енграција (португалски: Igreja de Santa Engrácia) е црква која се наоѓа во Лисабон, Португалија. Црквата била изградена во текот на 17 век, а во 20 век била претворена во Национален музеј. Првата црква била изградена во времето на Мануел I во 1568 година. Во 1681 година самата градба на црката попуштила, и затоа била изградена нова црква чиј архитект бил Џоао Антунес, еден од најголемите претставници на барокот во Португалија.