Црква Санта Енграција (Зарагоза)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Санта Енграција (појаснување)
Црква Санта Енграција
Santa Engracia de Zaragoza (шпански)
Zaragoza - Basílica de Santa Engracia.JPG
Основни податоци
Место Зарагоза, Шпанија

Црквата Санта Енграција (шпански: Santa Engracia de Zaragoza) е базилика која се наоѓа во Зарагоза, Шпанија. Овде е местото каде во 303 година, Света Енграција и нејзините истомисленици биле мачени. Во текот на Шпанската граѓанска војна, црквата била речеси цела срушена. По војната, таа повторно била изградена.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]