Црква Санта Балбина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Балбина
Basilica di Santa Balbina all'Aventino
Santa balbina.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Балбина (италијански :Basilica di Santa Balbina all'Aventino) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век. Посветена е на Свети Балбина.