Црква Санта Балбина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Балбина
Basilica di Santa Balbina all'Aventino
Santa balbina.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Санта Балбина (италијански :Basilica di Santa Balbina all'Aventino) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век. Посветена е на Свети Балбина.

Наводи[уреди | уреди извор]