Црква Рождество на Пресвета Богородица (Сандомирск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандомирска катедрала
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu
Sandomierz Katedra1.jpg
Основни податоци
МестоСандомирск, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
Статусактивна

Сандомирската катедрала (полски: Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu) е црква која се наоѓа во Сандомирск, Полска. Црквата е посветена на Пресвета Богородица, и била изградена во 1360 година во стил на готска архитектура. Во XVIII век била реновирана.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-02-27. Посетено на 2010-02-12.