Прејди на содржината

Црква Пресвета Богородица (Прага)

Координати: 50°05′08″N 14°24′13″E / 50.08556° СГШ; 14.40361° ИГД / 50.08556; 14.40361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Марија
Kostel Panny Marie Vítězné
Основни податоци
МестоПрага, Чешка
Координати50°05′08″N 14°24′13″E / 50.08556° СГШ; 14.40361° ИГД / 50.08556; 14.40361
Осветен8 септември 1624
Духовно-организациски статусАктивна
Мреж. местоpragjesu.info

Црквата Света Марија (чешки: Kostel Panny Marie Vítězné) ) е црква која се наоѓа во Прага, Чешка.