Црква Пресвета Богородица (Пинчов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Пресвета Богородица
Kościół klasztorny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pinczow church 20060722 1506.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоПинчов, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Базиликата на Раѓањето на Пресвета Богородица (полски: Kościół klasztorny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) е црква која се наоѓа во Пинчов, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]