Црква Пресвета Богородица пред Тин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Дева Марија пред Тин
Chrám Panny Marie před Týnem
Týnský chrám z Orloje.JPG
Основни податоци
МестоПрага, Чешка
КоординатиКоординати: 50°5′15″N 14°25′21″E / 50.08750° N; 14.42250° E / 50.08750; 14.42250

Црквата Дева Марија пред Тин (чешки: Chrám Panny Marie před Týnem) ) е црква која се наоѓа во Прага, Чешка. Црквата била изградена во 14 век со готски стил, на местото на поранешната романска црква која датирала од 11 век. Самите две куполи се високи 80 метри.