Црква „Св. Богородица Казанџиска“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква Панагиja Халкеон)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Предхристијански и византиски споменици во Солун
Назив според описот на списокот
THES Panaghia Chalkeon 5944.JPG
Црква Панагиja Халкеон
Критериуми i, ii, iv
Навод 456
Регион по УНЕСКО = Културно наследство на Европа
Координати 40°38′ СГШ 22°56′ ИГД / 
Запис
Прогласено 1988 (12. заседание)
Црква „Св. Богородица Казанџиска“ се наоѓа во Грција<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -176.9%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Location of Црква „Св. Богородица Казанџиска“

Света Богородица Казанџиска (англиски: Παναγία Χαλκέων, Панагија Халкеон) — црква кој се наоѓа во Солун, Егејска Македонија, северно од Виа Егнација. Изградена во XI век, од страна на лангобардскиот катепан Христифор, врз паганскиот храм кој бил посветен на Хефест — богот на ковачите. На ова подрачје продолжиле да работат казанџиите[1]. Во времето на Османлиската империја, црквата била претворена во џамија.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Thessaloniki History - Arhaeology - Tourism", by Rekos Ltd, ISBN 960-7167-66-X