Црква Панагија Капникареа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Панагија Капникареа
Εκκλησία της Παναγίας Καπνικαρέας
Καπνικαρέα Αθήνα.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоАтина, Грција
Духовно-организациски статусцрква

Црквата Панагија Капникареа (грчки: Εκκλησία της Παναγίας Καπνικαρέας) е црква која се наоѓа во Атина, Грција. Црквата е една од најстарите цркви во градот, и припаѓа на Грчката православна црква. Се смета дека црквата била изградена во текот на 11 век, веројатно околу 1050 година. Таа била изградена врз антички храм кој бил посветен на некое женско божество, веројатно Атена или Деметра.[1][2] Во 1834 година, црквата според тогашниот проект на Турците, требало да биде срушена, но до тоа да не дојде најмногу заслуга се препишува на баварскиот крал Лудвиг I.[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Εισόδια της Θεοτόκου (Καπνικαρέα) Архивирано на 10 мај 2009 г. Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών
  2. „Καπνικαρέα“. Архивирано од изворникот на 2011-06-12. Посетено на 2010-01-31.
  3. Φυλλάδιο που διανέμεται στην εκκλησία της Καπνικαρέας, Μάρτιος 2007

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 37°58′35″ N; 23°43′43″ E / 37.9763° СГШ; 23.7286° ИГД / 37.9763; 23.7286